Biuro ds. nauki i rozwoju realizuje i koordynuje zadania związane z obsługą administracyjną działalności naukowej w tym upowszechnianiem nauki i komercjalizacją wyników działalności naukowej, pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych oraz współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kontakt do biura: Pracownicy biura: Agata Bartosik Klaudia Mizak Aneta Gawryjołek
e-mail:
tel.: 261 518 185
tel.: 261-518-234
tel.: 261-518-234
tel.: 261-518-185
Zasady wnioskowania i rozliczania środków na realizację badań własnych w celu utrzymania potencjału badawczego LAW reguluje Zarządzenie Nr 22 Rektora-Komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej z dnia 15 marca 2021r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu podziału środków na realizację badań własnych w ramach utrzymania potencjału badawczego Lotniczej Akademii Wojskowej. Środki na realizację badań własnych w ramach utrzymania potencjału badawczego LAW przyznawane są w szczególności na: Zadania badawcze Do dnia 30 października każdego roku można składać wnioski na realizację badań własnych LAW w określonym, jednym celu poprzez wykonanie badań naukowych przewidzianych do realizacji na następny rok kalendarzowy. Oczekiwane rezultaty realizacji wniosku muszą być merytorycznie powiązane z priorytetowymi obszarami badań naukowych LAW, a także zgodne z deklarowaną dyscypliną naukową co najmniej kierownika wskazanego we wniosku. Wnioski powinny zawierać: Postępowanie: Złożenie do Biura ds. nauki i rozwoju przez kierowników merytorycznego (z uzasadnieniem ewentualnego niepowodzenia) oraz finansowego sprawozdania z wykonania zadania. W przypadku niewykorzystania środków lub niezłożenia wniosku do kanclerza o realizację zakupów zgodnie z regulaminem zamówień publicznych do 30 czerwca danego roku prorektor może podjąć decyzję o przekazaniu niewykorzystanych środków na inne zadania badawcze. Uwaga: w przypadku wniosków, które nie wpisują się w ewaluowane dyscypliny naukowe, decyzję o wysokości przyznanych środków podejmuje prorektor ds. naukowych po zasięgnięciu opinii wszystkich Koordynatorów ewaluowanych dyscyplin naukowych.
Przedstawiamy podstawowe informacje o programach, w których można się ubiegać o dofinansowanie badań naukowych. Informacje o rozpoczęciu oraz zakończeniu poszczególnych naborów zamieszczane są w ogłoszeniach. W przypadku chęci ubiegania się o dofinansowanie należy zgłosić się do Biura ds. nauki i rozwoju, gdzie otrzymają Państwo pomoc w formalnym procedowaniu wniosku. Wysłanie wniosku aplikacyjnego wymaga akceptacji Prorektora ds. naukowych. Narodowe Centrum Nauki wspiera badania podstawowe poprzez finansowanie w drodze konkursów projektów badawczych oraz działań naukowych. Głównym zadaniem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest zarządzanie i realizacja strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych, które bezpośrednio przekładają się na rozwój innowacyjności. Do zadań NCBR należy wspieranie komercjalizacji i innych form transferu wyników badań naukowych do gospodarki, zarządzanie programami badań stosowanych oraz realizacją projektów z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma za zadanie prowadzić długofalową politykę na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni m.in. przez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej tak z Polski, jak i z zagranicy. Agencja przyznaje środki finansowe: studentom i doktorantom, uczestnikom kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim, pracownikom uczelni lub jednostek naukowych, osobom posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, doktora sztuki lub równorzędny stopień uzyskany za granicą. Oprócz tego o wsparcie finansowe ze środków NAWA mogą ubiegać się osoby kierowane za granicę w celu nauczania języka polskiego jako obcego, uczelnie i jednostki naukowe, organizacje pozarządowe oraz jednostki sektora finansów publicznych podejmujące działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki. Dzięki tworzeniu programów Ministra i konkursów, Ministerstwo Edukacji i Nauki dąży do poprawienia jakości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, pomaga zdolnym studentom w rozwijaniu kariery naukowej, wspiera zespoły młodych wynalazców, nagradza najlepszych i wspiera dobre praktyki. Za te zadania odpowiadają: Działa od 1991 roku. Jest pozarządową, apolityczną instytucją typu non profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez: Krajowy Punkt Kontaktowy PR Horyzont Europa (Dział KPK) wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w Programie Ramowym Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa (2021-2027).
Zasady realizowania wyjazdów konferencyjnych reguluje Zarządzenie Rektora - Komendanta nr 60 z dn. 8 lipca 2021 r. Postępowanie:
Załączniki do wniosku: Uwaga! Zatwierdzony wniosek wraz z wypełnionym poleceniem przelewu, wnioskodawca składa do kwestury w celu uiszczenia opłaty konferencyjnej.
- Przełożonego,
- Kierownika projektu (jeżeli wyjazd realizowany jest w ramach projektu badawczego),
- Koordynatora właściwej dyscypliny naukowej.
Przed wniesieniem opłaty publikacyjnej lub zgłoszeniem artykułu naukowego do tłumaczenia należy za pośrednictwem Biura ds. nauki i rozwoju złożyć wniosek do Prorektora ds. naukowych. We wniosku należy ująć następujące informacje dotyczące publikacji: We wniosku należy wskazać także źródło finansowania (grant zewnętrzny lub badania własne LAW) oraz szacowane koszty tłumaczenia lub wydania publikacji.
Schemat postepowania - WNIOSEK O TŁUMACZENIE PUBLIKACJI
Zasady przyznawania płatnych urlopów naukowych określa art. 130 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz § 31 regulaminu pracy Lotniczej Akademii Wojskowej Osoba zatrudniona w uczelni co najmniej 4 lata w pełnym wymiarze czasu pracy, może ubiegać się o urlop naukowy pod warunkiem, że uczelnia stanowi dla niej podstawowe miejsce pracy. Przyznanie płatnego urlopu może nastąpić w celu: Dodatkowe informacje: Procedura składania wniosków Wniosek o płatny urlop naukowy w celu prowadzenia badań naukowych, w tym celu przygotowania rozprawy doktorskiej lub w celu odbycia stażu naukowego w zagranicznym ośrodku naukowym, nauczyciel akademicki składa do Rektora-Komendanta dołączając opinie koordynatora ds. naukowych oraz prorektora właściwego ds. naukowych. Do wniosku nauczyciel akademicki dołącza: Terminy składania wniosków: Po zakończonym urlopie, nauczyciel akademicki zobowiązany jest w terminie jednego miesiąca od zakończenia płatnego urlopu złożyć do prorektora właściwego ds. naukowych zaopiniowane przez koordynatora ds. naukowych sprawozdanie z realizacji podjętych działań wraz ze wskazaniem i opisem efektów powstałych podczas płatnego urlopu. Uwaga ! Wniosek o płatny urlop związany z odbywaniem kształcenia lub stażu dydaktycznego w zagranicznym ośrodku naukowym, nauczyciel akademicki składa do Rektora-Komendanta dołączając opinię Rady Wydziału/ Rady Instytutu (o ile są to pracownicy wydziałów i instytutu) oraz Prorektora właściwego ds. kształcenia. Po zakończeniu urlopu należy przekazać w ciągu jednego miesiąca Prorektorowi właściwemu ds. kształcenia zaopiniowane przez Radę Wydziału/ Radę Instytutu sprawozdanie z realizacji podjętych działań wraz ze wskazaniem i opisem efektów powstałych podczas płatnego urlopu.
Schemat postepowania - Staże / Urlopy Naukowe