Uczelnia

"Skrzydlaty Wolontariat" to nie jest tylko kolejna organizacja studencka zrzeszająca ludzi o podobnych zainteresowaniach. To przede wszystkim grupa osób, które chcą czynić dobro i pomagać potrzebującym, głównie w Dęblinie, okolicach i całym regionie, często wychodząc poza granice Lubelszczyzny. Jest ona otwarta dla wszystkich, którzy dobrowolnie chcą podać pomocną dłoń drugiemu człowiekowi. W ramach Skrzydlatego Wolontariatu działają studenci cywilni i podchorążowie, a także kadra i pracownicy LAW.

Organizacja odrodziła się w 2022 r. po przerwie spowodowanej pandemią. W ciągu tych kilku miesięcy udało się już zrealizować wiele różnych działań.

Jeszcze w poprzednim roku akademickim pierwszą akcją, której podjął się Skrzydlaty Wolontariat przy wsparciu całej społeczności akademickiej była akcja "Orlęta dla Ukrainy" - zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla społeczności ukraińskiej, które następnie były przewożone przez naszych wolontariuszy do punktów recepcyjnych.

Drugą w kolejności akcją był "Skrzydlaty Kiermasz", który został zorganizowany z okazji Dnia Kobiet. Dochód z wypieków został przeznaczony na wyżej wspomnianą zbiórkę dla Ukrainy oraz na "rozkręcenie" Organizacji.

Następnie Skrzydlaty Wolontariat wraz z Duszpasterstwem Akademickim "Iskra", wylądował w odwiedzinach u dzieci przebywających pod opieką Sióstr Benedyktynek w ośrodku w Puławach. Są to osierocone dzieci z Ukrainy, które Siostry przyjęły pod swój dach. Podczas cyklicznych spotkań oprócz darów materialnych przede wszystkim dzieliliśmy się z nimi swoim czasem.

Odbył się również koncert charytatywny z udziałem wykonawców z Klub Uczelniany LAW i Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, który dedykowany był dzieciom z ukraińskich domów dziecka przebywającym w naszym regionie.

Skrzydlaty Wolontariat podjął również współpracę z Akademią Wojsk Lądowych, którzy również postanowili wesprzeć zbiórkę "Orlęta dla Ukrainy".

Ostatnią akcją Skrzydlatego Wolontariatu w ubiegłym roku akademickim było sprzątanie śmieci wzdłuż ulicy Spacerowej w Dęblinie z okazji Dnia Ziemi.

W trwającym roku akademickim Skrzydlaty Wolontariat przywitał nowych członków oraz nowych członków w Zarządzie, którzy prezentują się następująco:

  • Prezes - Daria Dańko
  • Wiceprezes - Martyna Grzybek
  • Sekretarz - st. kpr. pchor. Maksymilian Kapusta
  • Opiekun - niezastąpiona mjr Beata Osiak

Skrzydlaty Wolontariat przeprowadził już następujące akcje:

  • Fundacja “Hospicjum - razem możemy więcej” - szkolenie z wolontariatu hospicyjnego,
  • pomoc rodzinie pogorzelców z Dęblina - zakup pościeli i ubrań na rzecz rodziny, która w pożarze straciła cały dobytek,
  • Święty Mikołaj dla Seniora - realizacja listów od seniorów do św. Mikołaja, czyli zakup ubrań, produktów AGD itp.,
  • Paczka dla Bohatera - zbiórka żywności i artykułów chemicznych na rzecz Kombatantów zasłużonych w walkach o niepodległość Polski, a także odwiedziny w ich domach,
  • Szlachetna Paczka - pomoc dla rodziny z Hrubieszowa, zaspokojenie ich najpilniejszych potrzeb,
  • pomoc w jadłodajni w Bractwie Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie - przygotowanie paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących lublinian.

A teraz kilka słówod nas. Na początku nowego rozdziału Skrzydlatego Wolontariatu otrzymaliśmy ogromne wsparcie od społeczności akademickiej. Chcielibyśmy tu podziękować Rektorowi-Komendantowi, gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztofowi Curowi, Pani Prorektor ds. Studenckich, dr Małgorzacie Kirschenstein, Radzie Uczelnianej Samorządu Studentów, Duszpasterstwu Akademickiemu "ISKRA", Klubowi Uczelnianemu, pracownikom, kadrze dydaktycznej oraz oczywiście studentom zarówno cywilnym jak i wojskowym za ogromne wsparcie dla naszej Organizacji. Dziękujemy za hojność przy dotychczasowych zbiórkach i zaufanie. Dzięki Waszej otwartości mogliśmy wspomóc szerokie grono potrzebujących, od tych najmłodszych po tych nieco starszych oraz naszych czworonożnych przyjaciół. Wierzymy, że to dopiero początek naszej drogi, która przyniesie jeszcze wiele dobrego zarówno dla ludzi w potrzebie, jak i dla nas, członków Skrzydlatego Wolontariatu i reprezentantów Lotniczej Akademii Wojskowej. Jako Prezes Skrzydlatego Wolontariatu jeszcze od siebie pragnę dodać ogromne podziękowania dla członków naszej Organizacji za poświęcony czas i serce. Szczególnie jestem wdzięczna członkom Zarządu, którzy są dla mnie ogromnym wsparciem w koordynowaniu działań Skrzydlatego Wolontariatu.

Zachęcamy do śledzenia naszej działalności na Facebooku @skrzydlatywolontariat, a także zapraszamy wszystkich zainteresowanych zaangażowaniem się w pomoc na rzecz drugiego człowieka do dołączenia w nasze szeregi!

Tekst: Daria Dańko, Martyna Grzybek, Maksymilian Kapusta

Zdjęcia: Skrzydlaty Wolontariat